Nyheter

Västgötacupen & veteranträffen - 2018-09-05 18.23

Västgötacupen

Västgötacupen, som fungerar som Västergötlands öppna lag-DM i snabbschack spelas den 6 oktober i Alingsås. Varje lag består av fyra spelare, som placeras efter elo-tal (snabbschack). Betänketid är 12 minuter + 5 sekunders tilläggstid per drag. Det vore kul om klubben kunde ställa upp med några lag.
inbjudan

Veteranträffen

Veteranträffen, som är en veteranturnering i distriktet spelas på Jula Hotell och Konferens i Skara. Alla män och kvinnor, som är 60 år eller äldre, respektive 50 år och äldre, äger rätt att deltaga i Veteranträffen. Betänketiden är den samma som i Västgötacupen ovan (12 minuter + 5 sekunder per drag).
inbjudan

Publicerad av Anders Kleimark

Lidköping Open 2018 - 2018-08-27 16.52

Schack i Lidköping

Inledning

Under den gångna helgen spelades Lidköping Open, en turnering som brukar locka många deltagare. I år kom det totalt 81 spelare till start. Bland de starkaste spelarna i år kan nämnas GM Pia Cramling, GM Juan Bellon, GM Thomas Ernst och IM Michael Wiedenkeller. Klubben representerades av Anders Frisk, Hans-Erik Olofsson och Anders Kleimark. Betänketiden var som vanligt 45 minuter + 10 sekunder/drag.

Resultat

Turneringen vanns slutligen någorlunda överraskande av IM Bengt Svensson, som endast tappade två remier. Tur för honom att undertecknad hamnade på övre halvan i år. Bäst i SA Mark blev Anders Kleimark, som slutligen tog 4 poäng på de sju ronderna. I andra ronden besegrade han GM Thomas Ernst på endast 19 drag. Anders Frisk fick totalt ihop 3 ½ poäng, vilket var klart bättre än hans startnummer. Det blev dock inget rankingpris. Hans-Erik Olofsson fick inte riktigt spelet att stämma. Han erhöll dessvärre endast två poäng, vilket innebar cirka 40 elopoäng tappade. Hans-Erik Olofsson var dock den ende från klubben som erhöll pris. Han vann fri start i nästa års turnering. Klubben gratulerar!

Publicerad av Anders Kleimark

Fler foton under Schack i det gröna - 2018-08-22 18.48

Foton tagna av Anders Frisk, SA Mark

Klicka på fotona, för att se en större version.

Publicerad av Anders Kleimark

Foton Schack i det gröna - 2018-08-20 17.23

Foton tagna av Josef Håkansson, Falköping

Klicka på fotona, för att se en större version.

Publicerad av Anders Kleimark

Resultat Schack i det gröna - juniorer - 2018-08-19 19.31

resultat juniorer- Schack i det gröna
OrdningNamnKlubbElo-talSP+=-PoängKvalitetspoäng
1Elias Håkansson WennerlundIFK Hindås146612120012.082.00
2Gabriel NybergSA Mark012101110.583.50
3Alvin SundbergUddevalla SS1385129039.084.00
4Eric JohanssonUddevalla SS0127147.584.50
5Axel HaglundTanums SS0127147.577.50
6Liam SundbergUddevalla SS1379127147.574.50
7 Dylan George WhitneySA Mark0127057.078.50
8Peteris RiskisSA Mark0126247.078.00
9Ossian JacobssonSkara SS0127057.078.00
10Kristaps RiskisSA Mark0127057.070.50
11Neo JacobssonSkara SS0126066.073.50
12Sophie DanielssonSA Mark0126066.070.00
13 Yafet ZadickSA Mark0126066.064.00
14 Taha AltahaSA Mark0125075.063.50
15Joakim PetterssonSA Mark0125075.061.00
16 Kholoud AbozaidSA Mark0123183.556.00
17 Mays AltahaSA Mark0123093.057.50
18Molina LeanderSA Mark01220102.059.00
19 Mohammed AltahaSA Mark01211101.558.00
Publicerad av Anders Kleimark
schacknyheter