Nyheter

Resultat Schack i det gröna - seniorer - 2018-08-19 18.09

resultat seniorer - Schack i det gröna
OrdningNamnKlubbElo-talSP+=-PoängKvalitetspoäng
1Ingvar AndréassonAlingsås SS237012110111.081.50
2Thomas BjörklundAlingsås SS216812101110.582.00
3FM Lars-Göran EklundSkara SS22401292110.084.00
4Sven SvenssonBorås-Fristad SS2231127328.583.50
5Mikael JohanssonAlingsås SS1979126247.084.50
6Emanuel LundgrenSA Mark1984127057.081.00
7Linus NowénAlingsås SS1496126247.081.00
8Anders KleimarkSA Mark2011127057.081.00
9Smail BeslagicLidköpings SS1798125437.075.50
10Hans-Olof StoltSKK Trollhättan1824126247.071.00
11Håkan KlassonUlricehamns SK1694125437.069.50
12Viljo KoskiLidköping1813125346.585.50
13Christer AnderssonFalkenbergs SK1709126156.564.00
14Leif SvenssonSK Kamraterna2044125256.086.50
15Bo OhlssonLidköpings SS2016125256.081.00
16Christian JörgensenUlricehamns SK1646125256.069.00
17Stieg-Arne AlsénMalmö AS1659124446.068.50
18Magnus ErikssonSA Fenix1803126066.066.00
19Gunnar RemarUlricehamns SK1710124446.066.00
20Nicklas HultgrenSA Fenix0125256.065.50
21Börje PerssonUddebo SK1723123636.063.50
22Anders FriskSA Mark1823125256.054.00
23Ulf HaglundTanums SS1711125256.054.00
24Bengt ÅlanderAlingsås SS1909125165.568.00
25Bror-Olof SvenbergSA Mark1726125165.564.00
26Hans-Erik OlofssonSA Mark1875124265.076.50
27Eva JohanssonAlingsås SS1881124265.067.00
28Sture WesterlindVänersborgs SS1675125075.064.50
29Lennart KarlssonGötaverkens SK1620125075.057.50
30Toni NikolovBorås-Fristad SK1352124265.055.50
31Lars-Åke SkoglundSA Mark0124084.051.50
32Dan LandgrenSA Mark0123183.555.00
33Ingemar LinderSA Mark0123183.548.50
34Nils JohanssonSA Mark0122192.556.50
35Klas RobertssonNotting Hill SS179892162.543.50
36Delaram BahadoriSA Mark0121292.053.50
Publicerad av Anders Kleimark

Juniorschack i Örbygården - 2018-08-19 17.58

Schack i det gröna - B- och C-juniorer

B- och C-juniorerna spelade på övervåningen i Örbygården. Detta har varit standard åtminstone de senaste åren i Schack i det grönas historia. Juniorerna var 19 till antalet, vilket innebar en frirond. Turneringssegrare blev Elias Håkansson Wennerlund, som vann alla partier, vilket är enastående. Tvåa blev SA Marks lovande junior Gabriel Nyberg. På tredje plats hamnade Alvin Sundberg från Uddevalla SS.

Om man enbart tittar på distriktets B-juniorer, så blev Gabriel Nyberg (SA Mark), Alvin Sundberg (SA Mark) och Liam Sundberg (Uddevalla SS) etta, tvåa, respektive trea i DM. I klassen C-juniorer blev det i stället Eric Johansson (Uddevalla SS), Axel Haglund (Tanums SS) och Dylan George Whitney etta, tvåa, respektive trea. Klubbens bästa B-junior blev alltså Gabriel Nyberg och klubbens bästa C-junior blev klubbens helt nya medlem, Dylan George Whitney.

Publicerad av Anders Kleimark

Schack i Örby - 2018-08-19 17.24

Schack i det gröna - seniorer & A-juniorer

I dag spelades Schack i det gröna, som slutligen lockade 55 deltagare (36 deltagare i seniorgruppen och 19 deltagare i juniorgruppen). Tyvärr fick turneringen avgöras inomhus, då det tidvis regnade och var osäkert väder överlag.

Likt de senaste åren, så var Schack i det gröna även distriktsmästerskap i blixtschack för de spelare som hörde till Västergötlands schackförbund (SSF). Detta innebar att både DM-priser och turneringspriser delades ut i form av pokaler, plaketter, penningpriser och sakpriser.

I seniorklassen segrade Ingvar Andréasson, som numera representerar Alingsås SS på 11 poäng av 12 möjliga. Han förlorade således endast ett parti, vilket var mot den slutlige tvåan, Thomas Björklund, som även han representerar Alingås SS. Han erhöll slutligen 10 ½ poäng. En halva under hamnade FM Lars-Göran Eklund, som därmed placerade sig på tredje plats. Ettan, tvåan och trean representeras klubbar från distriktet, så de blev även pristagare i DM-turneringen. Bästa spelare i seniorgruppen från SA Mark blev Emanuel Lundgren, som erhöll 7 poäng.

I seniorgruppen spelade även två A-juniorer, som kämpade om priser i juniorklassen. Etta bland dessa blev, relativt överlägsen, Linus Nowén, som representerar Alingsås SS. Tvåa bland A-juniorerna blev SA Marks enda A-junior i turneringen, Delaram Bahadori, som fick ihop två poäng och detta gav alltså honom andra pris i DM. Klubben gratulerar.

Publicerad av Anders Kleimark

Schack i det gröna på söndag - 2018-08-14 20.26

Schack i det gröna på söndag

På söndag spelas Schack i det gröna. I skrivande stund är 51 deltagare anmälda, vilket kan jämföras med förra årets deltagarsiffra på 53. Det finns alltså stora möjligheter att det blir fler deltagare i år. Det spås också bra väder, så det blir förhoppningsvis uteschack i Örby. Anmäl dig gärna. Kom ihåg att SA Mark bjuder på tårta. Bara detta är en god anledning att fylla i anmälningsformuläret.

Vi ses på söndag!

Örbygården

Publicerad av Anders Kleimark

Allsvenskan 2018/2019 - 2018-08-07 14.54

Lottning allsvenskan 2018/2019

Sveriges schackförbund (SSF) har i dag publicerat den slutgiltiga allsvenska lottningen för säsongen 2018/2019. SA Mark spelar i division II:6 med nedanstående speldatum och matcher.

RondDatumMatch
12018-10-21SS Manhem IV - SA Mark
22018-11-11SA Mark - Lidköpings SS
32018-12-02Östra Skaraborgsalliansen - SA Mark
42019-01-13Bosna SK - SA Mark
52019-02-03SA Mark - SK Proletären
62019-03-10Kålltorps SS - SA Mark
72019-03-24SA Mark - Alingsås SS II
Publicerad av Anders Kleimark
schacknyheter