Nyheter

Fler foton under Schack i det gröna - 2018-08-22 18.48

Foton tagna av Anders Frisk, SA Mark

Klicka på fotona, för att se en större version.

Publicerad av Anders Kleimark

Foton Schack i det gröna - 2018-08-20 17.23

Foton tagna av Josef Håkansson, Falköping

Klicka på fotona, för att se en större version.

Publicerad av Anders Kleimark

Resultat Schack i det gröna - juniorer - 2018-08-19 19.31

resultat juniorer- Schack i det gröna
OrdningNamnKlubbElo-talSP+=-PoängKvalitetspoäng
1Elias Håkansson WennerlundIFK Hindås146612120012.082.00
2Gabriel NybergSA Mark012101110.583.50
3Alvin SundbergUddevalla SS1385129039.084.00
4Eric JohanssonUddevalla SS0127147.584.50
5Axel HaglundTanums SS0127147.577.50
6Liam SundbergUddevalla SS1379127147.574.50
7 Dylan George WhitneySA Mark0127057.078.50
8Peteris RiskisSA Mark0126247.078.00
9Ossian JacobssonSkara SS0127057.078.00
10Kristaps RiskisSA Mark0127057.070.50
11Neo JacobssonSkara SS0126066.073.50
12Sophie DanielssonSA Mark0126066.070.00
13 Yafet ZadickSA Mark0126066.064.00
14 Taha AltahaSA Mark0125075.063.50
15Joakim PetterssonSA Mark0125075.061.00
16 Kholoud AbozaidSA Mark0123183.556.00
17 Mays AltahaSA Mark0123093.057.50
18Molina LeanderSA Mark01220102.059.00
19 Mohammed AltahaSA Mark01211101.558.00
Publicerad av Anders Kleimark

Resultat Schack i det gröna - seniorer - 2018-08-19 18.09

resultat seniorer - Schack i det gröna
OrdningNamnKlubbElo-talSP+=-PoängKvalitetspoäng
1Ingvar AndréassonAlingsås SS237012110111.081.50
2Thomas BjörklundAlingsås SS216812101110.582.00
3FM Lars-Göran EklundSkara SS22401292110.084.00
4Sven SvenssonBorås-Fristad SS2231127328.583.50
5Mikael JohanssonAlingsås SS1979126247.084.50
6Emanuel LundgrenSA Mark1984127057.081.00
7Linus NowénAlingsås SS1496126247.081.00
8Anders KleimarkSA Mark2011127057.081.00
9Smail BeslagicLidköpings SS1798125437.075.50
10Hans-Olof StoltSKK Trollhättan1824126247.071.00
11Håkan KlassonUlricehamns SK1694125437.069.50
12Viljo KoskiLidköping1813125346.585.50
13Christer AnderssonFalkenbergs SK1709126156.564.00
14Leif SvenssonSK Kamraterna2044125256.086.50
15Bo OhlssonLidköpings SS2016125256.081.00
16Christian JörgensenUlricehamns SK1646125256.069.00
17Stieg-Arne AlsénMalmö AS1659124446.068.50
18Magnus ErikssonSA Fenix1803126066.066.00
19Gunnar RemarUlricehamns SK1710124446.066.00
20Nicklas HultgrenSA Fenix0125256.065.50
21Börje PerssonUddebo SK1723123636.063.50
22Anders FriskSA Mark1823125256.054.00
23Ulf HaglundTanums SS1711125256.054.00
24Bengt ÅlanderAlingsås SS1909125165.568.00
25Bror-Olof SvenbergSA Mark1726125165.564.00
26Hans-Erik OlofssonSA Mark1875124265.076.50
27Eva JohanssonAlingsås SS1881124265.067.00
28Sture WesterlindVänersborgs SS1675125075.064.50
29Lennart KarlssonGötaverkens SK1620125075.057.50
30Toni NikolovBorås-Fristad SK1352124265.055.50
31Lars-Åke SkoglundSA Mark0124084.051.50
32Dan LandgrenSA Mark0123183.555.00
33Ingemar LinderSA Mark0123183.548.50
34Nils JohanssonSA Mark0122192.556.50
35Klas RobertssonNotting Hill SS179892162.543.50
36Delaram BahadoriSA Mark0121292.053.50
Publicerad av Anders Kleimark

Juniorschack i Örbygården - 2018-08-19 17.58

Schack i det gröna - B- och C-juniorer

B- och C-juniorerna spelade på övervåningen i Örbygården. Detta har varit standard åtminstone de senaste åren i Schack i det grönas historia. Juniorerna var 19 till antalet, vilket innebar en frirond. Turneringssegrare blev Elias Håkansson Wennerlund, som vann alla partier, vilket är enastående. Tvåa blev SA Marks lovande junior Gabriel Nyberg. På tredje plats hamnade Alvin Sundberg från Uddevalla SS.

Om man enbart tittar på distriktets B-juniorer, så blev Gabriel Nyberg (SA Mark), Alvin Sundberg (SA Mark) och Liam Sundberg (Uddevalla SS) etta, tvåa, respektive trea i DM. I klassen C-juniorer blev det i stället Eric Johansson (Uddevalla SS), Axel Haglund (Tanums SS) och Dylan George Whitney etta, tvåa, respektive trea. Klubbens bästa B-junior blev alltså Gabriel Nyberg och klubbens bästa C-junior blev klubbens helt nya medlem, Dylan George Whitney.

Publicerad av Anders Kleimark
schacknyheter